کد خبر:5177
پ
یادها و یادواره ها – Copy
معرفی کتاب؛

یادها و یادواره ها کتاب شعر ایرج اسدی

یادها و یادواره ها با موضوعیت شعر فارسی در بهار ۱۳۸۲ توسط انتشارات بوشهر با تیراژ ۱۵۰۰ نسخه به بازار کتاب عرضه شد.

یادها و یادواره ها کتاب شعر ایرج اسدی


استاد ایرج اسدی فرزند مرحوم علی اصغر در سال ۱۳۱۷ خورشیدی در خورموج متولد شد. وی که از شعرای بزرگ دشتی است و “شبگیر” تخلص می کند، تحصیلات ابتدایی خود را در مدرسه عنصری کنگان و تحصیلات متوسطه خود را در دبیرستان سعادت بوشهر گذراند و در دانشسرای شیراز به اخذ فوق دیپلم آن زمان نائل گردید. درسال ۱۳۴۲ به استخدام آموزش و پرورش درآمد و با تدریس ادبیات در مدارسی چون حکمت و ادب خورموج، درسال ۱۳۷۴ بازنشسته شد. یکی از بزرگترین افتخارات شهر خورموج اینست که این استاد عالی قدر، معلم تمامی معلمین شهر بوده اند.

 

http://www.khormouj-news.ir/wp-content/uploads/2018/07/%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%AC-%D8%A7%D8%B3%D8%AF%DB%8C-3-Copy.jpg

 

حاصل زحمات استاد، دو مجموعه شعر به نام “یادها و یادواره ها” و “پردیس عشق” است.

 

یک عمر فعالیت ادبی و فرهنگی ایشان شامل؛ دبیری آموزش و پرورش، شاعر، منتقد و پژوهشگر، کارشناس ادبیات و از همه مهمتر تأسیس و بنیانگذاری انجمن ادبی فایز است که بیش از سه دهه آن را مدیریت کردند. این انجمن و نشستهای آن تاثیر بسزایی در رشد و ارتقای شعر و ادب شهرستان ایفا نموده است. قدرت بیان و تسلط کافی ایشان به ادبیات برای تمامی اهالی ادب و فرهنگ غیرقابل انکار بوده و همه بر این ویژگی منحصر به فرد استاد سر تعظیم فرود آورده اند.

در تجلیل از مقام شامخ ادبی استاد ایرج اسدی، در دوم آبانماه ۱۳۸۱ نخستین همایش “یاد معاصر” به همت اداره فرهنگ و ارشاد دشتی و اداره کل ارشاد استان در تالار ارشاد شهر خورموج برگزار شد. در این مراسم تعدادی از شاعران دیار دشتی در حضور ایشان شعرخوانی کردند. آقای ابراهیمی شاعر و منتقد ادبی، در وصف و شناخت بهتر ایشان گفتند؛ استاد شاعریست ذاتا غزلسرا که از ازل خلعت زیبای غزل بر قامت وی دوخته اند و الحق که این خلعت دلبرانه بر قامت وی خوش می نشیند. ایشان خاک خورده میدان غزل است و طعم شیرین غزل را با تمام وجود حس کرده است …

بیشتر بخوانید
آوای دشت کتاب شعر سید اسماعیل بهزادی

 

یاد ها و یادواره ها نخستین اثر و مجموعه شعر استاد ایرج اسدی ست؛ که حاوی اشعاری با موضوع مدایح، مراثی، وقایع و رخدادها در جمهوری اسلامی ایران می باشد.


http://www.khormouj-news.ir/wp-content/uploads/2018/07/%DB%8C%D8%A7%D8%AF%D9%87%D8%A7-%D9%88-%DB%8C%D8%A7%D8%AF%D9%88%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D9%87%D8%A7-Copy.jpg


شایان ذکر است، همایش بزرگداشت چهره های ماندگار ادبی شهر خورموج در بیستم تیر ماه سال جاری در سالن شهدای فرهنگی شهر خورموج برگزار، و از زنده یاد استاد ایرج اسدی از مفاخر بزرگ ادبی استان و شهرستان، و چند چهره ادبی خورموج تقدیر به عمل خواهد آمد.

یادها و یادواره ها با موضوعیت شعر فارسی در بهار ۱۳۸۲ توسط انتشارات بوشهر با تیراژ ۱۵۰۰ نسخه به بازار کتاب عرضه شد.

 

 غزلی از کتاب:
داغ هجر تو چو بر این دل بیمار نشست
دل در آتش شد و بر دیده خونبار نشست
در عزای تو نگون گشت زغم قامت شعر
در فراق تو شرر بر تن تبدار نشست
محفل انس و ادب بی تو سیه پوش گذشت
بی گل روی تو شوقم به سر خوار نشست
دل چو از دیده برون شد ره صحرا بگرفت
در هوای تو و در پرده پندار نشست
تا تو رفتی و زشبگیر نهان کردی روی
آتش هجر تو بر این دل افگار نشست

 

برای استاد ایرج اسدی شاعر گرانمایه شهرستان دشتی، علو درجات و رحمت واسعه الهی خواهانیم.


به قلم: لیلا حیاتی

#هر_جمعه_با_یک_کتاب

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید