کد خبر:10004
پ
۲۰۱۹۰۸۱۰_۱۹۲۵۰۱

کارگاه آموزشی حقوق رسانه در خورموج برگزار شد

کارگاه آموزشی حقوق رسانه در شهر خورموج، با تدریس رسول سعادت نیا وکیل پایه یک دادگستری بوشهر و حضور جمعی از جوانان علاقه مند عرصه رسانه در شهرستان دشتی، در محل سالن اجتماعات فرهنگسرای شهید شهریاری برگزار شد.

کارگاه آموزشی حقوق رسانه در شهر خورموج، با تدریس رسول سعادت نیا وکیل پایه یک دادگستری بوشهر و حضور جمعی از جوانان علاقه مند عرصه رسانه در شهرستان دشتی، در محل سالن اجتماعات فرهنگسرای شهید شهریاری برگزار شد.

 

به گزارش خورموج نیوز، حمید زارعی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دشتی در حاشیه برگزاری کارگاه حقوق و اخلاق حرفه ای خبرنگاری، ضرورت بهره مندی از دانش حقوقی را از ملزومات اجتناب ناپذیر یک خبرنگار موفق و مؤثر دانسته و اظهار داشت: این کارگاه با هدف شناخت بیشتر خبرنگاران با حقوق رسانه ای خود و با دعوت از رسول سعادت نیا یکی از وکلای برجسته و روزنامه نگاران خوش قلم هم استانی صورت گرفته تا مسائل حقوقی و بایدها و نبایدها در خبرنگاری را تبیین کند.

 

مدرس کارگاه آموزشی حقوق رسانه نیز در جمع جوانان علاقه مند حاضر در کارگاه با بیان اینکه خبرنگار یک راه است و شخصیت واقعی او حقوقی بوده و شخصیتی جریان ساز است، اظهار داشت: رسانه هر نوع وسیله ارتباط جمعی است که به صورت چاپی یا در محیط الکترونیک با محتوای نوشتاری، شنیداری، دیداری یا تلفیقی از آن ها انتشار عمومی می یابد.

 

رسول سعادت نیا افزود: بارزترین وظیفه خبرنگار این است که با رعایت حق مردم برای دستیابی به اطلاعات معتبر و درست شرافت حرفه ای خود را در خدمت واقعیت عینی قرار دهد. خبرنگار به عنوان چشم بیدار و هوشیار جامعه در دستیابی به حقایق و واقعیت ها رسالت خطیری به عهده دارد که کانون این اهمیت صداقت و قابل اعتماد بودن خبرنگار است.

 

وی با بیان اینکه تا زمانی که فردی محکومیت قطعی پیدا نکرده حق نداریم تصویر و مطلبی از وی به عنوان متهم منتشر کنیم، اضافه کرد: زمانی می توان عکس یک متهم را منتشر کرد که متهم فراری باشد و برای شناسایی او عکسش را نشر می دهیم، یا اینکه شخص مرتکب جرم شده و برای پیدا کردن شاکیان وی عکسش را منتشر می دهیم. اگر مطمئن هستید که یک نفر مجرم یا قاتل است، حق ندارید در رسانه منتشر کنید فقط می توانید به عنوان شاهد در دادگاه حاضر شده و شهادت دهید.

 

رسول سعادت نیا افزود: هر موضوع شخصی حریم خصوصی است و ما حق نداریم حریم خصوصی مردم را منتشر کنیم مگر اینکه یک فرد در مظان اتهام باشد. همچنین املاک نیز چه دولتی و چه غیردولتی اگر روی دیوار آن نوشته باشد؛ «عکس نگیرید» ، حق عکس گرفتن ندارید. املاک شخصی نیز در صورتی که صاحب ملک نوشته باشد یا بگوید:«عکس نگیرید» ، حق عکس گرفتن ندارید.

 

وکیل پایه یک دادگستری بوشهر با تاکید بر اینکه در اماکن قضایی، امنیتی و انتظامی حق عکاسی ندارید،  تصریح کرد: ما به عنوان رسانه، چشم و گوش جامعه هستیم. عکاسی از نیروی انتظامی مجاز است اما حق انتشار آن را نداریم، مگر اینکه با اجازه مقام قضایی و یا دستور قاضی دادگاه باشد. یک مقام قضایی در مقام اداری یا فضای عمومی و ورزشی را می توانیم عکس بگیریم، اما در مقام و جایگاه قضایی و در مکان قضایی حق گرفتن عکس و انتشار آن را نداریم.

 

وی با اشاره به اینکه در مبحث کشورها، بحث دولت مطرح است و نه ملت، خاطرنشان کرد: در مورد قانون مجازات ها فقط در چارچوب قانون کشور و دولت خودمان می توانیم قانون را اجرا کرده و قضاوت کنیم.

 

سعادت نیا با بیان اینکه در تقابل بین حریم خصوصی و منافع عمومی، منافع عمومی مقدم است٬ اضافه کرد: در رسانه باید کاملا راستی پیش بگیریم و حق نداریم مطالب انحرافی نوشته و منتشر کنیم. ما به هیچ عنوان اجازه نداریم تصاویر خلاف عفت عمومی را چاپ کرده و نشر بدهیم. همچنین انتشار هر گونه عکسی که عفت عمومی را زیر سؤال ببرد ممنوع است.

 

وی تاریخ شکل گیری و تدوین قانون مطبوعات را مربوط به سال ۱۳۶۴ عنوان کرده و بیان کرد: قانون مطبوعات در سال ۱۳۷۹ اصلاحیه خورده و پایگاه های خبری، سایت ها و دیگر رسانه های فضای مجازی زیرمجموعه قانون مطبوعات قرار گرفته اند و مطبوعات معنا و مفهوم رسانه را به خود گرفته و دیگر به آن معنای قبلی خود(مطالب چاپی و روزنامه و…) نیست.

مدرس کارگاه حقوق رسانه با عنوان این مطلب که حق افترا زدن و توهین کردن به کسی را نداریم، یادآور شد: اگر به اشتباه مطلبی را در مورد یک شخص منتشر کردیم و شخص آن را تکذیب کرد،  باید اشتباه خود را اصلاح کنیم یا فرصت جواب و گذاشتن جوابیه آن فرد در رسانه و نشر آن را بدهیم.

 

سعادت نیا اشاعه فحشا را همان فحشا دانسته و اظهار داشت: قربانیان جنسی تحت هیچ‌ عنوان، چه محکومیتشان قطعی سود و چه نشود حق نداریم عکسی از آن چاپ کنیم و باید به عفت عمومی احترام بگذاریم.

 

وی افزود: به هیچ عنوان نباید بدون اجازه قانون شنود کنیم. استفاده از شنود بدون اجازه قانون قطعا ممنوع است. ما به هیچ عنوان بدون اجازه شخص، حق ضبط مکالمه و صدای او را نداریم. تنها در صورتی می توانیم شنود داشته باشیم که توسط و با دستور قاضی شنود اجازه داده شود. خبرنگار نه مامور است و نه جاسوس، و بدون کسب اجازه از طرف مقابل حق ضبط مکالمه و صدای او را ندارد. باید حتما قبل از انجام مکالمه و مصاحبه تلفنی نیز اجازه طرف مقابل را بگیریم.

 

وکیل پایه یک دادگستری بوشهر با بیان اینکه عکس گرفتن در تمامی مکان های اداری مجاز است٬ عنوان کرد: فقط در مکان های انتظامی، قضایی و امنیتی حق عکس گرفتن و انتشار آن را نداریم و در مکان های دیگر به جز حریم خصوصی هیچ کسی نمی تواند مانع ما بشود. اگر عکس یک شخص گرفتیم و شخص گفت:«منتشر نکن» حق نداریم منتشر کنیم. در مکان های عمومی تا زمانی که خود شخص نگفته عکس نگیر٬ ما می توانیم عکس بگیریم.

 

مدرس کارگاه حقوق رسانه با تاکید بر اینکه حق عکس گرفتن از یک کودک تنها و بدون همراهی والدین در خیابان و مکان عمومی نداریم و باید اجازه والدین او را بگیریم، خاطرنشان کرد: رسانه افکار عمومی را به وجود می آورد. تبعیض و توهین به هر قوم، جنس، نژاد، مذهب و اقلیت ممنوع است. همچنین افشای هر گونه حالت روانی اشخاص ممنوع است. اگر در مسیر روشن کردن افکار عمومی مطلبی منتشر کنیم مشکلی نیست.

 

سعادت نیا بروز دادن منابع محرمانه را غیراخلاقی دانسته و بیان کرد: نگاه داشتن منبع محرمانه و افشا نکردن آن رازداری است. ما اجازه انتشار و انعکاس مکاتبات محرمانه را نداریم مگر به حکم قانون، و تصمیماتی که شورای امنیت می گیرد نیز حق انتشار آن را نداریم.

 

مدرس کارگاه در پایان رسالت رسانه را انتقال و انتشار حقیقت دانسته و عنوان کرد: نبض جامعه در دست رسانه است و رسانه است که می تواند سلامت نبض جامعه را تامین کند. می گویند خون٬ خون را نمی شوید اما تنها جایی که سیاهی، سیاهی نیاورده و روشنی می آورد قلم و نوشتن است. نباید عکس های صحنه سازی شده را منتشر کنیم. تحریف عکس٬ تخلف و جرم است. در عکس مستند حداکثر تغییری که می توانیم بدهیم٬ فقط تنظیم نور است و آن هم در حد عرف٬ و بیش از آن تحریف است.

 

گفتنی است٬ در پایان این کارگاه٬ سکینه حیدری نسب و بانو فرخ رزمی در بخش گزارش نویسی و ایوب آشنا، صلاح خنافره، سکینه حیدری نسب و مژگان چمکوری در بخش خبرنویسی به عنوان نفرات برتر مسابقه گزارش نویسی و خبرنویسی کارگاه خبرنگاری در شهرستان دشتی معرفی شدند.

پایگاه خبری  حقایق نگار
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید