کد خبر:8066
پ
IMG_20181119_131109_861
گفتگوی حقایق نگار با مجریان طرح «وقف در گردش کتاب» در دشتی؛ 

هیچ گاه از کتاب خواندن خسته نمی شوم

خانواده مهربان پور با ابتکار جالب و پسندیده خود توانسته اند با اجرای طرح «وقف در گردش کتاب» در گلزار شهدای شهر خورموج، آخر هفته های خوبی را برای شهروندان خورموجی و سایر مردم علم دوست شهرستان دشتی رقم بزنند که در ادامه با این عزیزان بیشتر آشنا می شویم؛

 

سکینه حیدری نسب: نمایشگاه های کتاب نه تنها زمینه را برای خرید کتاب تسهیل نموده و موجب کاهش هزینه های مردم می شود، بلکه زمینه ساز اصلی رشد و ارتقای فرهنگ کتابخوانی در جامعه نیز می باشد.

 

در این عرصه ی زمانی که دغدغه مشکلات اقتصادی، معیشتی و مسائل روزمره خانواده ها را از کتاب و کتابخوانی دور کرده و وقت کافی و حوصله چندانی برای مطالعه ندارند،  زوج جوان و کتاب دوست اهل شهرستان دشتی وقت، هزینه و بخشی از زندگی خود را در جهت ترویج فرهنگ کتابخوانی در میان مردم دیار عالم خیز دشتی، سرزمینی که خود مهد علم، ادب و دانش است صرف نموده اند.

 

خانواده مهربان پور با ابتکار جالب و پسندیده خود توانسته اند با اجرای طرح «وقف در گردش کتاب» در گلزار شهدای شهر خورموج، آخر هفته های خوبی را برای شهروندان خورموجی و سایر مردم علم دوست شهرستان دشتی رقم بزنند که در ادامه با این عزیزان بیشتر آشنا می شویم؛

 

لطفا خودتان را به طور مختصر برای خوانندگان سایت «خورموج نیوز» معرفی بفرمائید؛
فاطمه فرج زاده، ۲۶ ساله ساکن بوشهر هستم. فوق دیپلم مربی کودک، و همسر مهدی مهربان پور (برادر شهید محمد مهربان پور از شهدای روستای لاور شرقی) می باشم. در ضمن عموی خودم نیز پرویز فرج زاده از شهدای شهر بوشهر است.

شما در طول روز بیشتر چه فعالیتی را انجام می دهید؟
بیشترین فعالیت من در طول روز کارهای مربوط به خانه داری و همبازی شدن با فرزندم است.

 

چقدر اهل مطالعه هستید و بیشتر چه کتاب ها و مجلاتی را مطالعه می کنید؟
من عاشق کتاب هستم و هر کتاب با هر عنوانی را می خوانم. بیشتر دوست دارم زندگینامه ی شهدا را مطالعه نمایم.

 

شما چقدر خودتان را فرد مؤفقی می دانید و رمز این مؤفقیت شما در چیست؟
رمز مؤفقیت هر انسانی با سعی و تلاش خودش و توکل به خداست. هر گاه به خدا توکل کردم مؤفق شدم.

 

چه چیزی باعث شد به سمت این کار روی بیاورید؟
هدفم از این کار مقابله با جنگ نرم و ترویج فرهنگ کتابخوانی بویژه کتاب های شهدا می باشد. آشنا کردن مردم با سیره ی شهدا خودش اولین قدم برای مقابله با دشمنان است.

 

آیا در این کار مؤفق بودید؟
به لطف خداوند و دعای خیر شهدا و نیز در کنار همسر خستگی ناپذیرم؛ بله مؤفق بودم.

 

چند سال است که به این کار مشغول هستید؟
از تیرماه سال ۹۶ فعالیتمان را شروع کردیم.

 

کتاب هایی که شما در اختیار مردم قرار می دهید بیشتر در حوزه چه موضوعی هستند؟
بیشتر عنوان کتاب هایمان درباره زندگی شهدا بخصوص شهید ابراهیم هادی است. در کنار کتاب های «سلام بر ابراهیم ۱ » و «سلام بر ابراهیم ۲» کتاب های دیگری که مورد تایید مقام معظم رهبری می باشد و کتاب های مهارت های زندگی، احکام، کتاب هایی پیرامون واقعه ی غدیر، عاشورا و مدافعان حرم در اختیار علاقه مندان به مطالعه قرار می دهیم. برای کودکان نیز کتاب های مذهبی و داستان مخصوص کودکان در اختیارشان قرار می دهیم.

 

آیا تا به حال در این زمینه با مشکلی مواجه شده اید؟ و آیا مساله ای پیش آمده که از انجام این کار پشیمان شوید و نخواهید ادامه بدهید؟
هیچ کاری بدون مشکل نیست و مشکلات، انسان ها را بزرگ می کند. در شهرستان هیچ اداره ای غیر از اداره ی فرهنگ و ارشاد از ما حمایت نکرده است ولی این باعث دلسردی ما نشده و با توکل به خدا و همکاری همسرم بیشتر به ادامه ی کار امیدوار شدم و اصلا هیچ وقت از راه اندازی این کار پشیمان نمی شوم.

 

به مخاطبان سایت «خورموج نیوز» چه توصیه ای دارید و مطالعه چه کتاب هایی را به آنان توصیه می کنید؟
از عزیزان محترم خواهش می کنم که کتاب خواندن را جزو برنامه های روزانه یا هفتگی خود قرار دهند. کتاب برای خاک خوردن در قفسه های کتاب خانه نیست. توصیه دیگرم این است که کتاب های «سلام بر ابراهیم» (۱) و (۲) را حتما برای یک بار هم که شده مطالعه کنند. دوست شدن با شهید ابراهیم هادی مقدمه ی دوستی با خیلی از خوبی هاست.

 

هدف اصلی شما از این کار چیست؟
هدفم از این کار مقابله با جنگ نرم و ترویج فرهنگ کتاب خوانی می باشد.

 

این ایده از کجا شکل گرفت؟
این ایده از یک خانم که در کانال تلگرامی کمیل با هم آشنا شدیم، بود که با حمایت این بنده خدا از حدود دی ماه سال ۹۵ کتاب های وقف در گردش را در روستاهای ساحلی تنگستان آغاز کردیم و بعدا تصمیم گرفتیم که خودمان در گلزار شهدای شهر خورموج این کار را ادامه دهیم.

 

از چه زمانی این فعالیت را آغاز کردید؟ کتاب ها را امانت می دهید یا می فروشید و یا اینکه می بخشید؟ (لطفا در مورد طرحتان توضیحی مختصر بفرمائید)
از تیرماه سال ۹۶ در گلزار شهدای شهر خورموج با توجه به مدت زمانی که در شهر خورموج هستیم هر هفته، عصر پنجشنبه ها فعالیت داریم. کتاب ها را به مدت یک هفته به صورت امانت در اختیار علاقه مندان قرار می دهیم. البته کتاب برای فروش هم داریم، ولی بیشتر کتاب هایمان امانتی و وقف در گردش هستند.

بیشتر بخوانید
توسعه کتابخانه‌ها و ترویج مطالعه از دستاوردهای انقلاب است

چرا گلزار شهدا را برای اجرای ایده تان انتخاب کردید؟ و چرا شهر خورموج؟
گلزار شهدا با توجه به حضور تعداد زیادی از مردم در عصر پنجشنبه موقعیت بهتری جهت گسترش فعالیت باشگاه کتابخوانی ما می باشد. دلیل خاصی برای انتخاب شهر خورموج نمی باشد و فقط به خاطر اینکه منزل پدر همسرم خورموج می باشد و آخر هر هفته در شهر خورموج حضور داریم این شهر را انتخاب کردیم.

 

ابتدا استقبال مردم چگونه بود و الان چطوره؟
در ابتدا استقبال کم بود و رفته رفته بهتر شد ولی الان خیلی خیلی خوب است.

 

آیا کسان دیگری هم بودند که با دیدن شما بخواهند به شما در این کار کمک کنند؟

بله، یکی از خانم های شهر خورموج هر هفته در این کار کمکم می کند.

 

آیا فقط خودتان دو نفر شروع کننده بودید یا از کسی کمک گرفتید؟ در حال حاضر چگونه است؟
بله، در اول کار با حمایت آن خانم که پشتیبان ما بود خودمان شروع کننده بودیم و کم کم به فکر این افتادیم که در بهمن ماه که می خواستیم یادواره ی شهید ابراهیم هادی و شهدای کانال کمیل در گلزار شهدا برگزار کنیم هیچ هزینه ای نداشتیم و واقعا مانده بودیم چگونه برگزارش کنیم، تصمیم گرفتیم که یک حساب به نام همسرم را در اختیار دوستان و مردم قرار دهیم و الحمدلله خرج این یادواره که با شکوه خاصی نیز برگزار شد توسط خود مردم تامین شد و این حساب همچنان جهت کمک به مقرری کتابخوانی فعال می باشد.

 

شما می توانستید در کارهای خیرخواهانه زیادی کمک و همکاری داشته باشید چرا این فعالیت را انتخاب کردید؟

عموی خودم و همچنین برادر شوهرم از شهدای این استان می باشند که خیلی دوست داشتم بتوانم برای شهدا قدمی بردارم تا این قدم هم با آشنایی با شهید گمنامی به نام ابراهیم هادی برداشته شده و همچنان ادامه دارد.

 

بیشتر چه قشری از جامعه از کتاب ها و فعالیت شما استقبال کرده و از کتاب های شما استفاده می کنند؟

بیشتر قشر جوان و همچنین استقبال کودکان و نوجوانان هم زیاد می باشد. در کل از همه ی اقشار می باشد.

 

در مورد رفتار مردم و چگونگی امانت داری آنها در حفظ کتاب ها بگویید؛
خیلی خوب از کتاب ها مراقبت می کنند و خیلی از عزیزان کتاب های شخصی منزل خود را نیز را به مقر ما هدیه می کنند.

 

آیا نهادها یا مردم تا به حال به شما کمکی کردند؟
بیشتر کمک ها مردمی می باشد.

چه انتظاری از مردم دارید؟

انتظارمان از مردم شریف شهر خورموج این است که با استقبال هر چه بیشتر از طرح «وقف در گردش کتاب» و ما، در گلزار شهدا که همانا خواندن کتاب ها می باشد باعث دلگرمی و پشتوانه ی ما جهت ادامه ی این طرح باشند.

 

چه انتظاری از نهادها و مسئولین دارید؟
هیچ انتظاری از هیچ نهاد و مسئولی نداریم و ابتدا این کار با کمک مردم شروع شده و تا آخر هم ادامه می دهیم، زیرا اگر به نهاد و مسئولی مراجعه کنیم، می گویند: «نمی توانیم».

 

علاقه شما به کتاب از کجا شروع شده است؟
من از کودکی به کتاب علاقه مند بوده ام، هیچگاه از کتاب خواندن خسته نمی شوم.

 

کتاب هایتان در چه موضوعاتی هستند و مردم به چه موضوعاتی بیشتر علاقه نشان می دهند؟
بیشتر در مورد زندگی شهدا بخصوص شهید هادی و مردم، هم با اشتیاق کتاب هارا مطالعه می کنند.

 

آیا شده کتابی را ببرند و پس نیاورند یا اینکه پاره و کثیف پس بیاورند؟ در این جور مواقع رفتار شما با آن ها چگونه است؟
بله، هدف ما خواندن کتاب است و اگر کتابی گم یا پاره شود، هیچ خسارتی گرفته نمی شود.

 

قصد دارید تا کی این فعالیت را ادامه بدهید؟

انشاالله تا هر وقت که خدا بخواهد.

 

در مورد شهید هادی برایمان بفرمائید و نقش وی در زندگیتان؛
شهید ابراهیم هادی مردی است که با داشتن پهلوانی ها و رشادت ها، مروت ها و … با دریافت مدال شهادت تکمیل شد. حضرت آیت الله خامنه ای کتاب «سلام بر ابراهیم» را یک گنج دانسته و گفته: «آیا ما خواهیم توانست این گنج را استخراج کنیم یا نه؟ این هنر ماست که بتوانیم استخراج کنیم». نقش شهید هادی در زندگی ما واقعا پررنگ بوده و تمام تلاشمان این است که بتوانیم راهشان را ادامه دهیم.

 

و کلام آخر شما با مخاطبان سایت «خورموج نیوز»؛
در آخر عرض کنم که از مسئولین و مردم شهر خورموج تقاضامندم که باشگاه کتابخوانی شهید ابراهیم هادی را بیشتر به دوستداران کتاب معرفی کنند. کتاب های «وقف در گردش» با هزینه ۵۰۰ تومان در اختیار علاقه مندان قرار می دهیم و با جمع آوری این هزینه کتاب های بیشتری خریداری می کنیم.

 

از مهربانی و حوصله خانم فرج زاده عزیز و همسر گرامی ایشان آقای مهربان پور در پاسخ گویی به سؤالاتمان کمال تشکر را داریم و برای این خانواده محترم تندرستی و توفیقات روزافزون آرزومندیم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید