کد خبر:9873
پ
خشکسالی

نارضایتی مردم شهر کاکی از روند توزیع آب و عدم پاسخگویی مسئولین

در زمان وقوع هرگونه بحران یکی از عواملی که می تواند به مدیریت صحیح آن کمک کرده و شرایط را برای مشارکت مردم برای رفع یا محدود کردن دامنه ی بحران فراهم می آورد، شفاف سازی و اطلاع رسانی به موقع و صحیح مساله است.   در زمان بحران کمبود آب اطلاع رسانی صحیح مهم […]

در زمان وقوع هرگونه بحران یکی از عواملی که می تواند به مدیریت صحیح آن کمک کرده و شرایط را برای مشارکت مردم برای رفع یا محدود کردن دامنه ی بحران فراهم می آورد، شفاف سازی و اطلاع رسانی به موقع و صحیح مساله است.

 

در زمان بحران کمبود آب اطلاع رسانی صحیح مهم ترین عاملی است که می تواند دامنه ی بحران را محدود نماید و شرایط را برای مشارکت مردم در صرفه جویی فراهم آورد.

 

در منطقه کاکی به ویژه محدوده ی شهر همچون سایر نقاط کشور، با آغاز فصل گرما مشکلات کمبود آب باعث نارضایتی مردم شده و با وجود پیگیری های مردم کاکی و انتشار مطالب زیاد در فضای حقیقی و مجازی با هدف رفع مشکل آب شهرستان، متاسفانه مدیر آبفای شهری دشتی پاسخگو نبوده و مساله را برای شهروندان شفاف سازی نمی کند.

 

در هفته های گذشته در زمینه مشکلات حوزه آب، با نایب رئیس شورای اسلامی شهر کاکی و اهالی آن مصاحبه ای انجام دادیم و متعاقب آن جهت پیگیری مسائل مطرح شده توسط آنان، چندین بار به صورت تلفنی و ارسال پیام در فضای مجازی و حتی مراجعه حضوری در محل کار مدیر آبفای شهرستان، متاسفانه ایشان به سؤالات ما پاسخ ندادند و در نهایت پس از پیگیری ها و تماس های مکرر، ما را به پیام های منتشره در فضای مجازی ارجاع دادند.

 

نایب رئیس شورای اسلامی شهر کاکی در گفتگو با خبرنگار پیام عسلویه در دشتی اظهار داشت: روزانه حدود ١٩٠٠ مترمکعب آب از طریق چاه های شهر و ١٢٠٠ مترمکعب نیز از طریق خط لوله محرم وارد مدار شبکه آبرسانی کاکی می شود. البته قبلا ١۵٠٠ مترمکعب از طرح محرم به شهر تزریق می شده که طی یکى دو سال اخیر این میزان به ١٢٠٠ مترمکعب کاهش داده شده است.

 

ناصر جمالی حاجیانی با اشاره به اینکه روزانه در مجموع حدود ٣١٠٠ مترمکعب آب وارد مدار شبکه آبرسانی کاکی می شود، افزود: به گفته مسئولین آب شهرى از مقدار آب پمپاژ شده به شبکه آبرسانی کاکی حدود ۴٠ درصد هدررفت دارد که علت آن فرسودگى شبکه آب شهرى است.

 

وی با بیان اینکه جمعیت کاکی حدود سیزده هزار نفر است، اضافه کرد: سرانه مصرف در کاکی با احتساب مقدار آب پمپاژ شده بیشتر از متوسط سرانه مصرف کشورى است که البته در اغلب شهرهاى استان نیز این چنین است، البته باید شرایط گرمسیری بودن منطقه را در نظر گرفت. همچنین باید به ۴٠ درصد هدررفت آب به دلیل ناکارآمدى سیستم آبرسانى نیز توجه داشت.

 

جمالی حاجیانی در اشاره به نحوه سهمیه بندی آب در کاکی بیان داشت: شبکه آبرسانى شهر غیراستاندارد بوده و طورى است که امکان سهمیه بندى منطقه اى و محله اى وجود نداشته و در حال حاضر آب کل شهر قطع و وصل می شود که فعلا روزانه ١٠ تا ١٢ ساعت آب براى کل شهر وصل می شود.

 

وی وضعیت آب در بیشتر محلات شهر را دارای افت فشار عنوان کرده و افزود: متاسفانه مدیریت آب شهرستان و حتى استان طى سالیان اخیر عملکرد مطلوبى نداشته و ندارند. شبکه آبرسانى کاکى بسیار فرسوده است، و به صورت غیرکارشناسی طراحی شده و نیاز به اصلاح ساختارى کلى دارد.

 

نائب رئیس شورای کاکی در بیان کیفیت آب شرب این شهر تصریح کرد: در حال حاضر اینقدر کمیت مساله آب دچار مشکل است که کسی به کیفیت آن فکر نمی کند. شهروندان فعلا به وجود آب با هر کیفیتى رضایت دارند.

 

وی فرسودگى شبکه آبرسانی، غیرکارشناسی بودن طراحی شبکه، نبود امکانات جهت گسترش و ترمیم شبکه، کمبود منابع آبى و عدم برنامه ریزى مناسب را از دیگر مشکلات حوزه آبرسانی در کاکی عنوان کرده و گفت: شبکه آب شهر به صورت یکپارچه است و آبى که وارد شبکه می شود از ابتدا تا انتهاى شبکه برداشت می شود، در نتیجه قطعا هر چه به انتهاى شبکه نزدیک می شویم افت فشار بیشترى ایجاد می شود، به همین دلیل بیش ترین مشکل در شهرک آسایش است که در انتهاى شمالى شهر واقع شده و محله بنیادمسکن در انتهاى شرقى و همچنین محله جنوبی شهر، اما بخش غربی شهر به دلیل اختلاف ارتفاع کمترى که دارد، کمتر با مشکل مواجه است.

 

نائب رئیس شورای اسلامی کاکی با تاکید بر اینکه از مسئولین شهرستان انتظار می رود توجه بیشترى به کاکى داشته باشند، خاطرنشان کرد: در سال هاى گذشته روزانه مقدار قابل توجهى آب از سه حلقه چاه شهر به طرح محرم تزریق می شده ولى امروز که کاکى با کمبود آب مواجه است، اراده اى برای حل مشکل وجود ندارد. در ضمن بخشی از آب شبکه روستایى نیز توسط چاه هاى کاکى تأمین می شود.

 

یکی از اهالی شهر کاکی نیز در گفتگو با ما، قطع شدن آب شهر در ساعات نامشخص را از جمله مشکلات حوزه آب برشمرده و بیان داشت: آبرسانی شهر به صورت جیره بندی است و طبق اعلام اداره آب قرار بوده از ساعت ۶ صبح تا ۶ عصر آب وصل باشد اما در حال حاضر صبح ها ساعت ۷.۳۰ الی ۸ آب وصل شده و ساعت ۱۴ هم قطع می شود.

 

آقای احمدی می گوید: نداشتن برنامه منظم و مناسب در توزیع آب باعث به هم خوردن کارهای روزمره شده و بعضی اوقات بیش تر از مدت زمان اعلام شده آب قطع است.

 

وی ارسال آب کاکی به شهرها و روستاهای اطراف را عامل کمبود و افت فشار آب در شهر دانسته و خطاب به مسئولین افزود: با توجه به اینکه آب کاکی از آب چاه های خودش تامین می شود، چرا در فصل کشاورزی از تیرماه بیش از صد زمین کشاورزی فعال است و آب چاه آن ها کم نمی شود؟! در فصل زمستان علاوه بر فعال بودن چاههای کشاورزی آب شهر قطع نمی شود با اینکه در آن زمان برداشت صد برابری نسبت به تابستان از ذخایر چاهها می شود. دوم اینکه چرا این همه هوا وارد سیستم توزیع آب می شود که باعث کنتور انداختن چند برابری می شود؟! مخزن شهر چقدر گنجایش دارد که ۱۷ الی ۱۸ ساعت زمان صرف پر شدن آن شود؟!

 

گفتنی است، کمبود آب در شهر کاکی باعث شده تا توزیع آب به خصوص در فصل تابستان به صورت جیره بندی و بر اساس برنامه زمان بندی توزیع گردد. اما بی نظمی در ساعات قطع و وصل آب و افت بیش از حد فشار آب باعث نارضایتی مردم شده و همین مساله در روزهای اخیر به عنوان مهم ترین مشکل منطقه کاکی، به ویژه سطح شهر به یکی از مهم ترین موضوعات مورد بحث تبدیل شده و شهروندان کاکی خواستار مدیریت بهتر و قوی تر در بخش آب هستند.

پایگاه خبری  حقایق نگار
دیدگاه کاربران ۱ دیدگاه
  • سیدحسینی ۲ تیر ۱۳۹۸ / ۷:۵۰ ب.ظ
    0 0

    با سلام و احترام حقیقت این است که مردم کاکی دیگر از مسئولین ناامید شدن و چشم امیدمان به خبرنگاران است که از فضای مجازی و اطلاع رسانی قوی و با ایجاد وحدت بین مردم جامعه باعث حل مشکلات مردم شوند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید