کد خبر:6079
پ
شیخ ابوتراب عاشوری
معرفی کتاب؛

شیخ ابوتراب عاشوری به روایت اسناد ساواک به کوشش مرکز بررسی اسناد تاریخی اداره کل اطلاعات استان بوشهر

شیخ ابوتراب عاشوری در اسناد ساواک، با موضوعیت زندگینامه و مبارزات شیخ ابوتراب عاشوری در سال ۱۳۸۳ با تیراژ ۳۰۰۰ نسخه توسط انتشارات دلیران، وزارت اطلاعات و مرکز بررسی اسناد تاریخی به بازار کتاب عرضه شد.

شیخ ابوتراب عاشوری به روایت اسناد ساواک به کوشش مرکز بررسی اسناد تاریخی اداره کل اطلاعات استان بوشهر

 

ابوتراب عاشوری فرزند عباس در سال ۱۳۱۴ خورشیدی در روستای حیدری از توابع شهرستان دشتی دیده به جهان گشود. پدرش روحانی و واعظ بود و نسبش با پنج پشت به شیخ محمود ملقب به زین الدّین می رسید که او نیز نوه شیخ یوسف بحران از علمای بزرگ بحرین بوده است. شیخ محمود از اهالی سره از قرای بحرین در اواخر قرن ۱۲ ق در حین تبلیغ دین و تشیّع دستگیر شد و توسط حکام ناصبی بحرین گردن زده شد و به شهادت رسید پس از شهادت او فرزندانش در سال ۱۱۹۰ ه.ق به استان بوشهر هجرت کردند (بیش از دو قرن) و در روستاهای درازی، شیخیان و شهر خورموج ساکن شدند.

 

http://www.khormouj-news.ir/wp-content/uploads/2018/08/%D8%B4%D9%87%DB%8C%D8%AF-%D8%B9%D8%A7%D8%B4%D9%88%D8%B1-2.jpg

 

شیخ ابوتراب از همان اوایل جوانی علاقمند به کسب علم بود، لذا از سال ۱۳۳۱ برای ادامه تحصیل به نجف اشرف مشرف شده و در آنجا تا سال ۱۳۳۷ در مدرسه قوام شیرازی مشغول به تحصیل بود. تحصیل را تا دروس رسائل و مکاسب ادامه داده و در آستانه ورود به دوره خارج، حضور در حوزه و تحصیلات علمی را متوقف و برای ایجاد تحرک و پیشبرد نهضت امام خمینی (ره) به بوشهر برمی گردد.

 

کتاب در چهار فصل نگارش شده است: ۱_آغاز زندگی شیخ ابوتراب عاشوری ۲_فعالیت های فرهنگی و آموزشی ۳_فعالیت های سیاسی و مبارزاتی ۴_روش های مقابله با رژیم پهلوی و در آخر اسناد و تصاویر مبارزات مردم بوشهر در انقلاب. این اثر زندگی و مبارزات شیخ عاشوری از سال ۱۳۴۲ تا زمان شهادت ایشان در آذر ۱۳۵۷ را بر اساس اسناد ساواک گزارش می کند.

 

شهید عاشوری در اسناد ساواک:

در تعدادی از اسناد ساواک صراحتاً به ارتباط شهید عاشوری با امام خمینی اشاره شده است از جمله:
۱_به دنبال مسافرت شیخ ابوتراب به شیراز بلافاصله اداره کل سوم در نامه ای به ساواک فارس اعلام می کند که: نامبرده فوق از جمله طرفداران خمینی (است) و در زمینه ی جمع آوری پول برای خمینی فعالیت دارد.
۲_در فرم تقاضای سانسور مکاتبات شهید نوشته شده است: از روحانیون افراطی و از طرفداران خمینی است.
۳_براساس گزارش ساواک خلاصه پیشینه شهید عاشوری را به این شرح نوشته است: برابر سوابق موجود مشارالیه از طرفداران جدی خمینی می باشد و در زمینه جمع آوری وجوه جهت خمینی فعالیت دارد و اخیراً نیز کتب و نامه هایی از عراق و بعضی از شهرستان ها جهت یاد شده ارسال می گردد و این شخص با روحانیون عراق از طریق مکاتبه در تماس می باشد.
۴_در گزارشی چنین آمده است: برابر سوابق موجود نامبرده بالا (شیخ ابوتراب عاشوری) یکی از طرفداران خمینی که در زمینه ی جمع آوری وجوه جهت وی فعالیت داشته معرفی گردیده است.

بیشتر بخوانید
٤١ هزار کتاب در دشتی توزیع شد

 

http://www.khormouj-news.ir/wp-content/uploads/2018/08/%D8%B4%D9%87%DB%8C%D8%AF-%D8%B9%D8%A7%D8%B4%D9%88%D8%B1%DB%8C.jpg

 

شیخ ابوتراب عاشوری در اسناد ساواک، با موضوعیت زندگینامه و مبارزات شیخ ابوتراب عاشوری در سال ۱۳۸۳ با تیراژ ۳۰۰۰ نسخه توسط انتشارات دلیران، وزارت اطلاعات و مرکز بررسی اسناد تاریخی به بازار کتاب عرضه شد.

 

بخشی از کتاب:

رژیم هر روز تهدیدهای خود را علیه شهید عاشوری بیشتر نمود به گونه ای که دوستان و اطرافیان نسبت به جان شهید احساس خطر کردند. در پاسخ به درخواست شهید حاج قاسم هندی زاده که از او خواسته بود او را موقتاً از بوشهر بیرون ببرند می گوید: امروز روزی نیست که من مردم این شهر را تنها گذاشته و از شهر خارج شوم، خون من از سایرین رنگین تر نیست. بدین گونه بود که عوامل ساواک و شهربانی با یک برنامه ریزی از پیش طراحی شده تصمیم به ترور شهید عاشوری می گیرند. حدد ساعت دو و ربع بعد از ظهر روز سیزده آذر مصادف با سوم محرم الحرام بود که عوامل رژیم به محل اقامت شهید (منزل حیدر عاشوری برادر شهید) می آیند و او را در حالی که مشغول وضو بوده، با لگد به پایش می زنند و با اصابت شش گلوله به سینه اش او را به شهادت می رسانند.

 

برای حجه الاسلام والمسلمین شیخ ابوتراب عاشوری عالم و روحانی مبارز شهرستان دشتی؛ علو درجات و رحمت واسعه الهی خواهانیم.

 

به قلم: لیلا حیاتی

#هر_جمعه_با_یک_کتاب

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید