کد خبر:5654
پ
سید کوچک هاشمی زاده

به مناسبت “دوم مرداد” تولد “استاد سید کوچک هاشمی زاده”

سید کوچک هاشمی زاده فرزند مصطفی در سال ۱۳۲۴ خورشیدی در شهر خورموج دیده به جهان گشود. بدلیل علاقه شخصی از بدو کودکی در مکتب پدر و در محضر ایشان به یادگیری قرآن و علوم دینی مشغول شد. بعد از آن تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته زبان انگلیسی در سال ۱۳۵۴ از دانش سرای عالی سابق که در حال حاضر به دانشگاه تربیت معلم معروف است، اخذ کرد.

به مناسبت “دوم مرداد” تولد “استاد سید کوچک هاشمی زاده”

 

مرداد جنوب
طلوع کن قبل از تولد آفتاب در من
لبخند بزن پیش از شکفتن شکوفه‌ها
برقص پیش‌ از رقص گندم‌زار در غروب
مرا به آتش بکش قبل از مرداد جنوب
در من ظهور کن قبل از خون در رگها
من با هوای پیراهن تو
دمای دلم را تنظیم کرده‌ام
مرا فقط کمی به یاد داشته باش.
خلیل شیخیانی

 

http://www.khormouj-news.ir/wp-content/uploads/2018/07/%D8%B3%DB%8C%D8%AF-%DA%A9%D9%88%DA%86%DA%A9-%D9%87%D8%A7%D8%B4%D9%85%DB%8C-%D8%B2%D8%A7%D8%AF%D9%87-3.jpg

 

سید کوچک هاشمی زاده فرزند مصطفی در سال ۱۳۲۴ خورشیدی در شهر خورموج دیده به جهان گشود. بدلیل علاقه شخصی از بدو کودکی در مکتب پدر و در محضر ایشان به یادگیری قرآن و علوم دینی مشغول شد. بعد از آن تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته زبان انگلیسی در سال ۱۳۵۴ از دانش سرای عالی سابق که در حال حاضر به دانشگاه تربیت معلم معروف است، اخذ کرد. بعد از فارغ التحصیلی در مرکز تربیت معلم به مدت ۱۲ سال مسئول بود. وی را به عنوان فردی که در رشته تاریخ اسلام آشنایی دارد می شناسند. در حوزه علمیه نیز تدریس، و دروسی همچون تاریخ اسلام، روش قرآن، روش تحقیق، تاریخ تشیع، تاریخ اسلام و تاریخ زندگانی پیامبر اسلام را تدریس می کند.

 

استاد از سال ۱۳۴۶ تا کنون کلمات متشابه به ویژه لغات عربی را جمع آوری و بر همین اساس یک فرهنگ ۶۰ جلدی را پایه گذار شده که بیش از ۴۰ سال است روی این فرهنگ تحقیق میکند و تا کنون چهار جلد آن تایپ شده است. فرهنگ لغات دشتی را در دست تهیه دارند. ۱۵ جلد می باشد که اثری تخصصی ست. بدین معنا که کلمات ریشه یابی شده و با سایر گویش های کشور و سایر زبان های زنده دنیا تطبیق داده شده است.

 

http://www.khormouj-news.ir/wp-content/uploads/2018/07/%D8%B3%DB%8C%D8%AF-%DA%A9%D9%88%DA%86%DA%A9-%D9%87%D8%A7%D8%B4%D9%85%DB%8C-%D8%B2%D8%A7%D8%AF%D9%872.jpg

 

مجموعه یادداشت ها که بیش از ۱۸ جلد است و هزار و یک معما و همچنین دفتر نوحه که حدود ۴۰۰ نوحه پامنبری در آن جمع آوری شده، دفتر تعزیه و نقشی که تعزیه گردانان ایفا می کردند از دیگر نوشته های استاد می باشد. سه سفرنامه نیز به نگارش درآورده اند. مجموعه اول مربوط به حج است در سال ۱۳۶۱ و مجموعه دوم با عنوان توفیق مجدد در سال ۱۳۶۵ و مجموعه سوم سفرنامه آلمان می باشد. نوشته ها به صورت کتاب گردآوری شده است. سفرنامه های دیگری نیز موجود می باشد که مربوط به عتبات عالیات است. سیمای دشتی که مجموعه از اسناد و مکاتبات بزرگان منطقه است که مقداری از آن اسناد را برای وزرات امور خارجه و نیز برای اداره کل اوقاف بوشهر که خوانش آنها مشکل بود را برای آنها بازخوانی و بازنویسی کرده اند. تعدادی مقاله نیز در زمینه ریشه یابی واژگان دارند.

بیشتر بخوانید
مصاحبه خورموج نیوز با مؤلف جوان دشتیاتی، غلامرضا زائری

 

سوابق اجرایی :

عضویت در انجمن های افتخاری و فرهنگی و ادبی و نام گذاری اماکن و ستاد امور بانوان و عضویت شورای اموزش و پرورش شهرستان و عضو شورای توسعه و فرهنگ شهرستان دشتی، عضو میراث فرهنگی و رئیس شورای فرهنگی حل اختلاف فرهنگیان در سطح شهرستان می باشد.

 

مقام ها و افتخارات :

سه بار به عنوان مدیر نمونه در مقطع دبیرستان انتخاب شده اند. به عنوان مدیر موفق بالاترین امتیاز را که پاداش آن یک سفر کاری ۱۵ روزه به کشور آلمان جهت تحقیقات علمی و فرهنگی و بازدید ازمراکز علمی و فرهنگی بود. در سال ۱۳۷۳ در ستادهای تربیتی نمونه کشوری نیز سه بار مقام اول را کسب، و سه تشویقیه از وزیر دارند. در حوزه تدریس در سپاه از طرف آقای موحدی کرمانی نماینده مقام معظم رهبری مورد تقدیر قرار گرفته اند. در حال حاضر حدود ۵۰ تقدیر مربوط به سپاه،۴ تقدیر مربوط به استانداری و ۶ تقدیر دیگر نیز مربوط به وزیر و معاون وزیر است.

 

http://www.khormouj-news.ir/wp-content/uploads/2018/07/%D8%B3%DB%8C%D8%AF-%DA%A9%D9%88%DA%86%DA%A9-%D9%87%D8%A7%D8%B4%D9%85%DB%8C-%D8%B2%D8%A7%D8%AF%D9%87.jpg

 

به قلم استاد سید کوچک هاشمی زاده:

طبق یادداشت دست خط پدرم در حاشیه ی کتاب طریق البکا صفحه 144 در 27 ذیقعده 1365 قمری برابر با 12 مهر 1324 به دنیا آمدم ولی به خاطر ورود به دبستان تاریخ تولدم را 2 مرداد در شناسنامه قید کرده اند. در سال 1329 ابتدا نزد مادر و سپس مکتب، قرآن را ختم کردم و در سال 1331 وارد دبستان ادب خورموج شدم و دبیرستان را در سال 1342 در سعادت بوشهر آغاز کردم و درسال 1343 وارد دانشسرای مقدماتی شدم و سال 1354 نیز موفق به اخذ مدرک لیسانس زبان انگلیسی شدم. از سال 1345 تا 1375 به عنوان آموزگار و مدیر دانشسرا و دبیرستان های مختلف در آموزش و پرورش خدمت کردم و از سال 1343 تاکنون نیز مشغول تحقیق و فعالیت علمی هستم.

 

از پروردگار منان سلامت، سربلندی و موفقیت بیش از پیش استاد سید کوچک هاشمی زاده را خواستاریم.

به قلم: لیلا حیاتی

عکس: عبدالرسول قاسمی، مند

پایگاه خبری  حقایق نگار
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید