کد خبر:12020
پ
۱۳۹۹۱۲۰۳۰۰۰۸۱۱_Test_PhotoN

استان بوشهر به ازای هر ۵۰۰ نفر جمعیت یک وکیل دارد

رئیس کانون وکلای دادگستری استان بوشهر گفت: ۸۰۰ نفر مشاور حقوقی در استان فعال هستند که آمارها نشان می‌دهد به ازای هر ۵۰۰ نفر یک وکیل در این استان وجود دارد.

به گزارش حقایق نگار به نقل از فارس بوشهر، بهرام فرهمندصابر رئیس کانون وکلای دادگستری استان بوشهر صبح امروز در نشست با خبرنگاران اظهار داشت: خبرنگاری شغل نیست بلکه حرفه‌ای مقدس برای تنویر افکار عمومی و اطلاع رسانی به جامعه است.

وی افزود: پیام عاشورا پیام آزادگی است و هدف تشکلات مردم نهاد ارائه خدمت به مردم بدون وابستگی به ارگان‌ها است.

رئیس کانون وکلای دادگستری استان بوشهر ادامه داد: هیچ جامعه‌ای بدون خبرنگار خوب راه توسعه را در پیش نمی‌گیرد و لازمه توسعه جامعه در حوزه‌های مختلف نیازمند خبرنگار آزاد است تا شفافیت عموم افزایش یابد.

فعالیت ۸۳۸ وکیل پایه یک دادگستری در استان بوشهر

فرهمند صابر عنوان کرد: در حال حاضر ۸۳۸ وکیل پایه یک دادگستری در استان بوشهر وجود دارد که با احتساب کارآموزان و افرادی که در این دوره جذب شده‌اند قریب به یک‌هزار و ۵۰ وکیل در این استان فعال هستند.

وی ادامه داد: اضافه بر این ۸۰۰ نفر مشاور حقوقی نیز در استان فعال هستند که آمارها نشان می‌دهد به ازای هر ۵۰۰ نفر یک وکیل در این استان وجود دارد.

رئیس کانون وکلای دادگستری استان بوشهر در خصوص خدمات معاضدتی وکلا گفت: وکلا مکلف هستند در قالب اداره معاضدت سالانه سه پرونده را بپذیرند و به طور حتم خدمت به افراد مستمند و کسانی که توانایی لازم برای گرفتن وکیل تعینی ندارند افتخار است.

وی گفت: در پرونده‌های کیفری نیز کانون وکلا در قالب وکالت‌های تسخیری مبادرت به معرفی وکیل تسخیری می‌کند و از متهمانی که قدرت گرفتن وکیل تعینی ندارند؛ وکیل تسهیلی در اختیار آنها قرار می‌دهد.

فرهمند صابر در خصوص نرخ بالای حق الوکاله گفت: حق الوکاله وکیل بالا نیست و با توجه به اینکه به طور معمول قسط دوم وکیل پرداخت نمی‌شود با این وجود به ندرت شاهد طرح دعوی از سوی وکیل علیه موکل خود هستیم.

وی گفت: حق الوکاله بر اساس تعرفه مشخص می‌شود و به طور یقین اگر نرخ حق الوکاله بالا بود برخی وکلا از تمدید پروانه کاری خود عاجز نبودند و یا مجبور نبودند چند نفر در یک دفتر به صورت شیفتی و نوبتی کار کنند.

به گفته فرهمند صابر بخشی از این شایعه‌ها ناشی از هجمه و شیطنت‌هایی است که علیه وکیل و نهاد وکالت مطرح می‌شود و می‌خواهند تعداد وکلا در جامعه غیر استاندارد باشد.

پیگیری پرونده ضرب و جرح معلولان بوشهر

رئیس کانون وکلای دادگستری استان بوشهر ضمن بیان مراتب انزجار خود از اقدام به ضرب و جرح معلولان مرکز نگهداری نیلوفران آبی گفت: این کانون آمادگی دارد در کنار آسیب دیدگان از این عمل و جرم در قالب وکالت معاضدتی قرار گیرد.

وی افزود: همچنین کانون وکلای دادگستری با بهزیستی تفاهم نامه‌های متعددی در زمینه وکالت معاضدتی دارد و به این صورت از افراد زیرپوشش بهزیستی که مشکل حقوقی دارند به صورت وکالت معاضدتی(مجانی) حمایت می‌کند. قانون به طور قطع نقش اجتماعی خود را به نحو احسن اجرا می‌کند.

فرهمندصابر با بیان اینکه کانون وکلای دادگستری همواره در خدمت خبرنگاران است گفت: تعدادی از اعضای وکلای کانون دادگستری این استان به صورت افتخاری و در قالب فعالان اجتماعی این مسؤولیت اجتماعی را برعهده دارند.

وی تاکید کرد: با سعه صدر و دید بازی قاضی هیئت منصفه مطبوعات حرفه خبرنگاری را به عنوان رسالت اجتماعی بسیار مهم در نظر دارند تاکنون خبرنگاران این استان کمترین آسیب را از احکام قضائی دیده‌اند.

به گفته فرهمندصابر به ندرت پیش آمده که حکم محرومیت یا مجازات آن چنانی علیه خبرنگاران اجرا شده و بیشتر شکایت‌ها و مسائل مطرح در هیأت منصفه مطبوعات با صلح و سازش رفع رجوع شده است.

وی تاکید کرد: با این وجود در صورت تمایل خانه مطبوعات استان بوشهر کانون وکلای این استان در قالب تفاهم‌نامه با خانه مطبوعات خود را مکلف به ارائه خدمات معاضدتی به جامعه مطبوعات می‌داند.

فرهمندصابر با بیان اینکه سخت‌ترین حرفه خبرنگاری است و رسالت سنگینی بر دوش این قشر است، خاطرنشان کرد: خبرنگار صرفا ناقل اخبار نیست بلکه باید محتوا نیز برای افکار عمومی تولید کند و گاهی اوقات عوام نمی‌توانند یک مساله را درک کنند و خبرنگار به عنوان یک مترجم باید مفاهیم را تحلیل کند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید