کد خبر:11454
پ
۱۴۰۱۰۶۰۷۰۰۰۸۶۳_Test_PhotoN

آبگیری در ۶۸۱ سازه آبخیزداری در بارندگی اخیر انجام شد

سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر گفت: در بارندگی اخیر بیشتر سازه‌های آبخیزداری استان آبگیری شده و مجموع روان آب استحصالی از این بارندگی ۱۷ میلیون مترمکعب برآورد شده است.

به گزارش حقایق نگار به نقل از فارس بوشهر، عبدالحسین گشتاسبی سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر شامگاه امروز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه یکی از مهمترین طرح‌ها و اولویت‌های اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اجرای طرح‌های حوزه آبخیزداری است، اظهار داشت: هدف از اجرای این طرح‌ها کنترل سیلاب و رسوباتی است که پشت سد‌های مخزنی تجمع می‌یابد و موجب افزایش ذخیره و تغذیه سفره‌های زیرزمینی و به دنبال آن افزایش منابع آب استان خواهد شد.

سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر با بیان اینکه در حال حاضر ۲۷۶ حوزه آبخیزداری در استان داریم، افزود: مساحت این حوزه‌ها ۲ میلیون و ۵۵۱ هزار هکتار است که ۲۲ درصد از این سطح در نواحی و مناطق مرزی قرار دارد، و از این سطح افزون بر ۱۲۷ حوزه مطالعه، اجرایی و عملیاتی شده است.

وی ادامه داد: در برنامه اول تا ششم توسعه افزون بر ۹۶۲ سازه سد‌های سنگی ملاتی، بالغ بر ۶۹۵ مورد سد گاویونی، یک‌هزار و ۹۷۲ مورد خشکه چین و ۱۴۵ هزار هکتار عملیات بیولوژیک و بیومکانیک را به اجرا درآوردیم که مجموع اعتبار هزینه شده افزون بر ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال بوده است.

این مقام مسئول تاکید کرد: در بارندگی‌های اخیر (۱۲ و ۱۳ آبان) بیشتر سازه‌های آبخیزداری استان آبگیری شده که در شهرستان دشتستان ۱۲۹ سازه، شهرستان جم ۳۶۱ سازه، دشتی ۱۴۲ سازه، گناوه هفت سازه، تنگستان ۳۹ سازه و بوشهر سه سازه و در مجموع ۶۸۱ سازه آبگیری شده و مجموع روان آب استحصالی از این بارندگی ۱۷ میلیون مترمکعب برای استان برآورد شده است.

گشتاسبی گفت: در سال ۱۴۰۱ در مجموع از محل اعتبارات استانی و ملی افزون بر ۷۸۹ میلیارد ریال اعتبار مصوب داریم که امیدواریم اجرایی شود و البته توان و آمادگی لازم برای انجام طرح‌های جدید براساس مطالعات انجام شده را نیز داریم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید